Категорії послуг

Реєстрація фінансових компаній

Реєстрація фінансової компанії на Poshuk.info це:

  • Консультації професійних юристів та адвокатів.
  • Вибір найкращих умов.
  • Реєстрація фін компаній під ключ.

Подайте запит та отримуйте професійні консультації та пропозиції щодо реєстрації фінансової компанії.

Подати запит *

* – подавши запит на сайті Poshuk.info, його отримають усі, верифіковані, юридичні та адвокатські компанії, що підписані на цю категорію послуг, тому Ви зможете отримати максимум інформації від різних професійних джерел та вибрати найкращі умови.

Знайдено пропозицій від компаній:7

    Створення запиту в категорії: «Реєстрація фінансових компаній».
    Для отримання максимально якісної консультації, вкажіть своє Ім’я, Телефон або E-mail, опишіть Ваше запитання.

    Реєстрація фінансових компаній в Україні.

    Фінансові послуги необхідні клієнтам в будь-якому місті України. Тому така компанія може відкрити для вас величезні можливості. Організацій, що працюють у фінансовій сфері, в Україні не так багато, ніші незаповнені, а попит зростає з кожним роком. Тому реєстрація фінансової компанії може стати прибутковим бізнесом, який забезпечить вас на довгі роки.

    Однак реєстрація фінансових компаній в Києві пов’язана з великими труднощами. Чинне законодавство пред’являє серйозні вимоги до персоналу, до статутного капіталу, до акціонерів. Багатьом фінансовим компаніям потрібно і отримання ліцензії від одного з регуляторів. Тому якщо ви плануєте створити власну організацію, краще довіритися професіоналам. На сайті Poshuk.info ви можете знайти юридичну фірму, яка допоможе з реєстрацією фінансових компаній в Києві або будь-якому іншому місті України.

    Яку фінансову компанію можна зареєструвати в Україні.

    Законодавством нашої країни передбачена можливість зареєструвати одну з семи основних видів організацій. Також ви можете отримати ліцензію на надання декількох послуг. В Україні доступна реєстрація фінансової компанії наступного типу:

    • Факторинг. Юридичні особи такого типу займаються викупом заборгованості за меншу суму, ніж сума боргу, і заробляють шляхом стягнення коштів з боржника;
    • Лізинг. Компанії здають майно в довгострокову оренду, і після закінчення її терміну, лізинго одержувач може викупити його або повернути лізингодавцю. Основний дохід лізингової компанії – з продажу майна лізинго одержувачу або іншої компанії;
    • Ломбард. Фінансові компанії видають позики під заставу будь-якого майна, і в разі відмови позик-одержувача, перепродують товари;
    • Кредитний союз. Спеціалізується на кредитуванні населення або бізнесу. Основний дохід – від відсотків по виданих позиках. Також кредитні спілки можуть виступати в ролі депозитаріїв, при наявності відповідної ліцензії;
    • Страхова компанія. Надає послуги страхування життя, майна або бізнесу;
    • Компанія з управління активами (КУА). Займається примноженням активів фізичних і юридичних осіб;
    • Пайовий інвестиційний фонд (ПІФ) і корпоративний інвестиційний фонд (КІФ). Також займаються примноженням активів інвесторів. Різниця в тому, що пайові фонди знаходяться під управлінням КУА, а корпоративні ліквідуються після закінчення терміну договору.

    Реєстрація фінансової організації потрібна багатьом клієнтам. На ринку дійсно не вистачає якісних страхових компаній, кредитних спілок з привабливими умовами, компаній з управління активами. Ви можете вибрати найбільш прийнятний варіант для себе, і зайняти найбільш вигідну нішу.

    Вимоги до фінансових компаній.

    Питання, як зареєструвати фінансову компанію в Україні, є вкрай поширеним. І дійсно, процедура дуже складна, що вимагає чимало часу і сил. Перш за все, необхідно знати основні законодавчі вимоги. Перш за все вони стосуються статутного капіталу і активів юридичної особи.

    Що стосується розміру статутного капіталу, він може істотно відрізнятися, в залежності від того, яку саме компанію ви реєструєте. Наприклад, якщо ви хочете заснувати банк, доведеться внести не менше 500 млн гривень. Статутним капіталом компанія відповідає перед своїми клієнтами. На сьогоднішній день мінімальний розмір наступний:

    • 3 млн гривень для юридичних осіб, які займаються тільки одним видом діяльності;
    • 5 млн гривень для компаній, які отримують ліцензію на два і більше видів діяльності.

    Якщо юридична особа планує відкривати відокремлені підрозділи. В такому випадку необхідно внести капітал у розмірі не менше 7 млн ​​гривень.

    Також для реєстрації фінансової компанії можуть бути встановлені і мінімальні розміри фінансових активів. Для юридичних осіб, які працюють в різних сферах діяльності, вони відрізняються. У деяких випадках вони не потрібні, як, наприклад, для ломбарду.

    Вимоги до персоналу.

    Для успішної реєстрації фінансової компанії, вам буде потрібен кваліфікований персонал. Особливо, в кожній організації повинні бути директор та головний бухгалтер, які відповідають певним вимогам. Поговоримо про них докладніше.

    При реєстрації фінансової організації засновники зобов’язані призначити на пост директора особу, яка відповідає таким вимогам:

    • Вища освіта. Керівник повинен мати профільну освіту на рівні не нижче спеціаліста;
    • Проходження курсів підвищення кваліфікації. Призначення на керівну посаду можливо тільки в тому випадку, якщо майбутній директор пройшов відповідні курси і здав іспит. Це необхідно підтвердити сертифікатом;
    • Загальний трудовий стаж для особи, яка може бути призначена керівником фінансової компанії, становить 5 років. З них не менше 2 років директор повинен відпрацювати на будь-якій керівній посаді.

    Для успішної реєстрації фінансової компанії потрібно підбирати директора з хорошою репутацією. Не можна призначити особу, яка має непогашену судимість за злочини в економічній сфері або за перевищення службових повноважень. Відносно директора не повинна бути застосована міра відсторонення від аналогічної посади. Крім того, не можна призначити на керівну посаду особу, яка керувала компанією-банкрутом протягом останніх 5 років.

    Що стосується головного бухгалтера, вимоги до таких фахівців менш жорсткі. Допускається призначення на таку посаду особи, яка має базову вищу освіту. Необхідний трудовий стаж не менше 3 років в компанії, яка чинила фінансові або бухгалтерські послуги. Головний бухгалтер також повинен пройти курси підвищення кваліфікації, тривалістю не менше 72 годин, скласти відповідний іспит і отримати сертифікат.

    Забороняється призначення на посаду головного бухгалтера наступних осіб:

      • Що мають непогашену судимість за злочини в економічній сфері або за перевищення службових повноважень;
      • Позбавлених права обіймати аналогічні посади;
      • займає аналогічну посаду в компаніях, визнаних неплатоспроможними.

    Кандидатури, які будуть призначені на посаду головного бухгалтера або директора фінансової компанії, повинні відповідати всім перерахованим вище вимогам. В іншому випадку в реєстрації фінансової компанії вам буде відмовлено.

    Як відкрити фінансову компанію?

    Розглянемо докладніше, як відкрити фінансову компанію, і через які етапи треба пройти. Існує чотири основні кроки, в тому числі:

    1. Реєстрація юридичної особи. Необхідно вибрати організаційно-правову форму, провести установчі збори і подати необхідні документи державному реєстратору. У разі схвалення заявки, потрібно поставити компанію на облік в Державній фіскальної службі, Пенсійному фонді, інших організаціях.
    2. Внесення статутного капіталу. Вимоги по його формуванню відрізняються, залежно від типу компанії. У деяких випадках законодавством дозволено внесення не менше 50% до отримання ліцензії, а решта 50% – не пізніше ніж через 6 місяців після отримання необхідних дозволів. В інших випадках, потрібно внести статутний капітал в розмірі 100% до отримання ліцензії.
    3. Підготовка та подача документів до відповідного органу для отримання ліцензії. Вимоги до ліцензування відрізняються, залежно від того, яку саме організацію ви реєструєте;
    4. Отримання фінансових сертифікатів.

    Найскладнішим етапом є отримання ліцензії. Залежно від типу компанії, органом, що ліцензує можуть виступати:

    • Національний банк України (НБУ);
    • Національна комісія з фінансових послуг (Нацкомфінпослуг);
    • Національна комісія з цінних паперів і фондових ринків (НКЦБФР).

    Для отримання ліцензії необхідно підготувати цілий ряд внутрішніх документів організації, інструкцій, договорів і т.д. Потрібно проводити обов’язковий аудит і подавати фінансову звітність, підтверджену аудиторським висновком. Якщо компанія існує менше 30 днів, і не може подати фінансову документацію, від неї вимагається бухгалтерський баланс, також підтверджений аудиторським висновком. Також обов’язково потрібно підтвердити і власний капітал заявника.

    З Poshuk.info ви знайдете компанію, яка допоможе з реєстрацією

    Самостійна реєстрація фінансової компанії – це дуже складна процедура, що вимагає величезної кількості часу і ретельної підготовки. Через помилки, які виникають в ході створення організації, компаніям доводиться звертатися до реєстратора і в ліцензуючі органи по кілька разів. На самостійну реєстрацію можуть піти роки.

    Щоб почати діяльність швидше, краще звернутися в професійну юридичну компанію, яка має досвід створення фінансової організації. Сайт Poshuk.info допоможе знайти найбільш підходящий варіант. Просто введіть в пошуковий рядок “реєстрація фінансових компаній” або “купити фінансову компанію“, і наш сервіс запропонує вам кілька організацій, серед яких ви виберете кращу.

    Poshuk.info допоможе вам заощадити час. Вам не доведеться шукати компанії окремо, вивчати умови і т.д. Наш пошуковий сервіс пропонує вам кращі організації в одному місці. Ви відразу зможете ознайомитися з умовами декількох компаній, і зробити вибір, який задовольнить всім вашим вимогам, і запропонує послуги з максимально вигідними цінами.

    Залишились питання щодо реєстрації фінансової компанії? Отримайте всі відповіді, створивши запит:

    Подати запит *

    * – подавши запит на сайті Poshuk.info, його отримають усі, верифіковані, юридичні та адвокатські компанії, що підписані на цю категорію послуг, тому Ви зможете отримати максимум інформації від різних професійних джерел та вибрати найкращі умови.